Matuška Witbier 12°

Tak tentokrát jsme začali z trošku jiného soudku, než při posledním ochutnávání. Možná proto, že se už těšíme na léto, vybrali jsme si Witbier 12° od Matušky.

Witbier je pšeničné pivo belgického rázu. Při výrobě se používají belgické kvasnice, které vytváří specifické kořeněné chutě. Kromě toho je pro tento pivní styl typické přidání pomerančové kůry a koriandru. To vše umožňuje stvořit příjemné osvěžující pivo pro letní parné dny. Ale vraťme se zpátky k Matuškovi…

Matuška Witbier 12°_1


Barva a vzhled:

Pivo má krásnou zlatou barvu a bílou hustou pěnu, která se v tenké vrstvičce stale drží na povrchu a na sklenici pěkně kroužkuje. Pivo je i poměrně dost čiré, což pro tento pivní styl nebývá úplně typické.

Matuška Witbier 12°_3


Vůně:

Na první přivonění je Witbier typicky kořeněný. Je v něm lehce cítit pšenice a v pozadí se dá rozpoznat zmiňovaná pomerančová kůra.

Matuška Witbier 12°_2


Chuť:

Námi ochutnávané pivo bylo v chuti krásně jemné, vyladěné a uhlazené. Přisuzoval bych to především pšeničnému sladu a ovesným vločkám, které způsobují příjemnou sametovost piva na patře. Dominovala lehká kořeněnost a peprnost. V pozadí se schovávala osvežující chuť pomerančové kůry a celý doušek byl zakončen znatelnou, ale přesto jemnou a nevtíravou hořkostí.

Matuška Witbier 12°_4Matuška Witbier 12°_5


Celkový dojem:

Celkově na mě pivo působí hodně příjemně a vyladěně. Je krásně pitelné a osvežující. Vůbec bych se nebál při výrobě přihodit ještě o něco víc pomerančové kůry. Nicméně v pozadí přeci jen lehce cítit byla.

Pivo můžete objednat ZDE: