rIPka 14° - žitná IPA

Jsem milovníkem svrchně kvašených piv. Je tomu tak především díky různorodosti chutí a vůní moderních chmelů. Nejčastěji proto vařím piva typu IPA nebo Pale Ale a již dlouho mě zajímalo, jak asi chutná pivo uvařené s podílem žitného sladu. Začal jsem tedy sbírat informace o tomto pivním stylu. Jeho oficiální název je Rye IPA a podle BJCP spadá do kategorie 21B Specialty IPA - Rye IPA.

Specifikace pivního stylu 21B Specialty IPA - Rye IPA:

OG: 1,056 – 1,075
FG: 1,008 – 1,014
ABV: 5,5 – 8 %
EBC: 12 – 28
IBU: 50 – 75

 

Žitný podíl v tomto pivním stylu by se měl pohybovat mezi 15-20 %. Jako základní druh sladu skvěle poslouží Pale Ale. Co se týče karamelových sladů, tak velmi opatrně - vyšší množství může vést ke sladkému doznívání a střetu s výrazným chmelovým charakterem. Pokud jde o aroma, mělo by dominovat výrazné chmelové aroma amerických chmelů s charakterem citrusových plodů, pryskyřice, borovice, exotického ovoce a květin. Ještě více se umocní studeným chmelením. V pozadí může být zřetelné jemné sladové a žitné aroma.

Recept na toto pivo jsem napsal v únoru roku 2017. Krátce na to jsem uvařil první várku a 22. 4. 2017 se s ním zúčastnil soutěže Litomyšlský korbel, kde jsem získal Bronzový korbel. Následně jsem stejný recept uvařil i pro MHM 2017, kde jsem získal taktéž krásné 3. místo. A nyní bych se s Vámi rád o tento oceněný recept podělil :-)

V mém sypání jsem použil jako základ Pale Ale, Trochu Carapils na tělo, lehce Carabohemian na barvičku a žito jsem nadávkoval na 18 %. Nicméně příště bych dal klidně horní hranici, tedy 20 %. Na chmelení jsem použil svojí oblíbenou trojici chmelů - Simcoe, Citra a Cascade. Simcoe dodá grepovitost a tóny borovice, Citra je nabušená exotickým ovocem a Cascade doplní trochu květinek a celou souhru zjemní.

Žitná IPA se stala jedním z mých neoblíbenějších pivních stylů. Žito jsem si oblíbil především díky jeho jemnému „pikantnímu“ doznívání a pocitové „suchosti“ v ústech. V kombinaci s těmito americkými chmely je to neskutečně šťavnatá PECKA.

tlačítko_žitná IPA

Recept na pivo: 

Brewfather_1Ripka_RyeIPA 

https://share.brewfather.app/7V6aCfa32pA4Uj

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení