rIPka 14° - žitná IPA
Jsem milovníkem svrchně kvašených piv. Je tomu tak především díky různorodosti chutí a vůní moderních chmelů. Nejčastěji proto vařím piva typu IPA nebo Pale Ale a již dlouho mě zajímalo, jak asi chutná pivo uvařené s podílem žitného sladu. Začal jsem tedy sbírat informace o tomto pivním stylu. Jeho oficiální název je Rye IPA a podle BJCP spadá do kategorie 21B Specialty IPA - Rye IPA.
Specifikace pivního stylu 21B Specialty IPA - Rye IPA:
Žitný podíl v tomto pivním stylu by se měl pohybovat mezi 15-20 %. Jako základní druh sladu skvěle poslouží Pale Ale. Co se týče karamelových sladů, tak velmi opatrně - vyšší množství může vést ke sladkému doznívání a střetu s výrazným chmelovým charakterem. Pokud jde o aroma, mělo by dominovat výrazné chmelové aroma amerických chmelů s charakterem citrusových plodů, pryskyřice, borovice, exotického ovoce a květin. Ještě více se umocní studeným chmelením. V pozadí může být zřetelné jemné sladové a žitné aroma.
Recept na toto pivo jsem napsal v únoru roku 2017. Krátce na to jsem uvařil první várku a 22. 4. 2017 se s ním zúčastnil soutěže Litomyšlský korbel, kde jsem získal Bronzový korbel. Následně jsem stejný recept uvařil i pro MHM 2017, kde jsem získal taktéž krásné 3. místo. A nyní bych se s Vámi rád o tento oceněný recept podělil :-)
V mém sypání jsem použil jako základ Pale Ale, Trochu Carapils na tělo, lehce Carabohemian na barvičku a žito jsem nadávkoval na 18 %. Nicméně příště bych dal klidně horní hranici, tedy 20 %. Na chmelení jsem použil svojí oblíbenou trojici chmelů - Simcoe, Citra a Cascade. Simcoe dodá grepovitost a tóny borovice, Citra je nabušená exotickým ovocem a Cascade doplní trochu květinek a celou souhru zjemní.
Žitná IPA se stala jedním z mých neoblíbenějších pivních stylů. Žito jsem si oblíbil především díky jeho jemnému „pikantnímu“ doznívání a pocitové „suchosti“ v ústech. V kombinaci s těmito americkými chmely je to neskutečně šťavnatá PECKA.
Recept na pivo: