Výdejní místo: Bavorovice 20, Hluboká nad Vltavou

rIPka 14° - žitná IPA

Jsem milovníkem svrchně kvašených piv. Je tomu tak především díky různorodosti chutí a vůní moderních chmelů. Nejčastěji proto vařím piva typu IPA nebo Pale Ale a již dlouho mě zajímalo, jak asi chutná pivo uvařené s podílem žitného sladu. Začal jsem tedy sbírat informace o tomto pivním stylu. Jeho oficiální název je Rye IPA a podle BJCP spadá do kategorie 21B Specialty IPA - Rye IPA.

Specifikace pivního stylu 21B Specialty IPA - Rye IPA:

OG: 1,056 – 1,075
FG: 1,008 – 1,014
ABV: 5,5 – 8 %
EBC: 12 – 28
IBU: 50 – 75

 

Žitný podíl v tomto pivním stylu by se měl pohybovat mezi 15-20 %. Jako základní druh sladu skvěle poslouží Pale Ale. Co se týče karamelových sladů, tak velmi opatrně - vyšší množství může vést ke sladkému doznívání a střetu s výrazným chmelovým charakterem. Pokud jde o aroma, mělo by dominovat výrazné chmelové aroma amerických chmelů s charakterem citrusových plodů, pryskyřice, borovice, exotického ovoce a květin. Ještě více se umocní studeným chmelením. V pozadí může být zřetelné jemné sladové a žitné aroma.

Recept na toto pivo jsem napsal v únoru roku 2017. Krátce na to jsem uvařil první várku a 22. 4. 2017 se s ním zúčastnil soutěže Litomyšlský korbel, kde jsem získal Bronzový korbel. Následně jsem stejný recept uvařil i pro MHM 2017, kde jsem získal taktéž krásné 3. místo. A nyní bych se s Vámi rád o tento oceněný recept podělil :-)

V mém sypání jsem použil jako základ Pale Ale, Trochu Carapils na tělo, lehce Carabohemian na barvičku a žito jsem nadávkoval na 18 %. Nicméně příště bych dal klidně horní hranici, tedy 20 %. Na chmelení jsem použil svojí oblíbenou trojici chmelů - Simcoe, Citra a Cascade. Simcoe dodá grepovitost a tóny borovice, Citra je nabušená exotickým ovocem a Cascade doplní trochu květinek a celou souhru zjemní.

Žitná IPA se stala jedním z mých neoblíbenějších pivních stylů. Žito jsem si oblíbil především díky jeho jemnému „pikantnímu“ doznívání a pocitové „suchosti“ v ústech. V kombinaci s těmito americkými chmely je to neskutečně šťavnatá PECKA.

tlačítko_žitná IPA

Recept na pivo: 

Brewfather_1Ripka_RyeIPA 

https://share.brewfather.app/7V6aCfa32pA4Uj