POZOR ZMĚNA: Nové místo pro osobní odběr. Bavorovice 20, Hluboká nad Vltavou

Průvodce pivním rájem

Prozkoumejte různé typy piva a objevte svůj nový oblíbený!

Vítejte, milí domovarníci a milovníci dobrého pití! Pokud jste tady, znamená to jediné - váš životní účel je rozšířit si obzory pivního ráje! Nebojte se, nejste sami. Připravila jsem pro vás malou exkurzi do fascinujícího světa různých typů piva. Připravte se na objevování, ochutnávání a možná i trochu ztracení se v této nekonečné říši lahodných tekutých pokladů!

  1. Pale Ale - Slunce v Tvém Skle  Pale Ale je jako sluneční paprsky ve sklenici. Lehké, světlé a osvěžující. Toto pivo vám dodává pocit, že jste právě vystoupili z osvěžující sprchy a slunce vám hřeje pleť. Je to ideální společník pro letní grilování nebo jen tak k relaxaci na terase. Piva typu Ale bývají značně různorodá a plná zajímavých chutí - od kořeněných, ovocných až po tropické. Označení Ale pochází z Anglie. Tato piva jsou kvašena svrchními kvasinkami, které pivu dodávají specifické estery či fenoly typické pro tento pivní styl. Bývají výrazněji chmelena s důrazem na hořkost a aroma. Díky použití různých druhů aromatických chmelů mohou mít citrusové, grepové nebo borové kořeněné aroma. Podle zemí, ve kterých se vyrábí, je dělíme na piva Americká, Anglická, Belgická, Irská a další.

    Díky vyšší hořkosti se skvěle hodí ke kořeněným a uzeným jídlům. Úžasně doplní také burgery nebo plísňový sýr. 

  2. Stout - Temný Šampion Na druhém konci spektra máme Stout. Tmavé, bohaté a plné charakteru. Je to jako potápění se do hlubin temného oceánu, kde se skrývají tajemství a bohatství chutí. S každým douškem objevujete nové vrstvy příjemné hořkosti a jemné sladkosti. Skvělý společník k vašim nejhlubším úvahám u krbu. 

    Stout je tmavé, svrchně kvašené pivo s hustou krémovou pěnou. Sytě černou barvu získává především díky použití pražených sladů, které pivu dodají tóny kávy a hořké čokolády. Pro tento pivní styl je typické plné tělo s hořkosladkou chutí a hladkým až krémovým pocitem v ústech. Mezi nejznámější výrobce Stoutů patří dublinský pivovar Guinness.

    Velice dobře se kombinuje s mořskými plody a uzeným či grilovaným masem. 

  3. IPA - Výbuch Ovocných Aromat IPA je jako festival ovocných chutí a vůní. Plné citrusových tónů, tropického ovoce a osvěžující hořkosti. Toto pivo je jako skok do barevného světa tropického sadu, kde se každý doušek stává dobrodružstvím plným nových objevů. Ideální pro ty, kteří hledají trochu dobrodružství ve své sklenici. 

    IPA je silnější a výrazněji chmelená verze Pale Ale. IPA byla poprvé uvařena v Anglii v 19. století. Bylo potřeba vyrobit takové pivo, které by vydrželo až půlroční plavbu lodí do Indie, která byla jednou z největších britských kolonií a domovem obrovské armády britských vojáků. To se díky většímu obsahu alkoholu a vyšší hořkosti (jelikož chmel má také konzervační účinek) povedlo. Barva se pohybuje od světlé po měděnou. Chuť je většinou sladovější a plnější. Typická je výrazná chmelová hořkost a aroma (exotické ovoce, citrusy, pryskyřice či grep). 

    Výborně se doplňuje především s aromatickými a kořeněnými indickými pokrmy.

  4. Pilsner - Klasika s Vášní A co když toužíte po něčem tradičním a osvědčeném? Pilsner je tu pro vás! Čistý, světlý a s perfektním vyvážením chutí. Je to jako návrat do domova, kde vás čeká oblíbené křeslo a teplý deka. Pilsner je vždy spolehlivou volbou pro ty, kteří chtějí jistotu a zároveň kvalitu. 

    Ležák českého typu byl poprvé uvařen v Plzni kolem roku 1842 vyhlášeným bavorským sládkem Josefem Grollem. Vyznačuje se zlatavou barvou a čistou sladovou chutí se závěrečnou chmelovou hořkostí.

    Výborně se hodí k lososovitým a tučným rybám. Samozřejmě spojením s klasickou českou kuchyní chybu nikdy neuděláte. Třeba k hovězímu guláši se hodí naprosto perfektně!

  5. Bock - vznik tohoto pivního stylu se udává kolem 14. století a je spojován s německým městem Einbeck. Jedná se o silný ležák se stupňovitostí nad 16° a obsahem alkoholu okolo 6%. Barva je většinou polotmavá nebo tmavá. Díky většímu obsahu alkoholu se hodí především pro chladnější období. Taktéž se můžete setkat s názvem Doppelbock, což je Bockův silnější bráška se stupňovitostí nad 18° a obsahem alkoholu cca 7%.

    Díky větší sladkosti se skvěle páruje s kořeněnými pečenými jídly a se sýrem Cheddar.

  6. Vídeňský ležák (Vienna lager) - je styl piva vytvořený Antonem Dreherem ve Vídni roku 1841. Jedná se o pivo tmavě rudé nebo měděné barvy. Typická je výrazně sladová chuť mnohdy s oříškovými a lehce praženými tóny a výraznější chmelovou hořkostí.

    Výborně se doplňuje s kořeněnými jídly, klobásami a kuřecím masem.

  7. Pšeničné pivo - je svrchně kvašené pivo s podílem sladované či nesladované pšenice (většinou 50-70%). Pšeničná piva jsou kvašena speciálním kmenem kvasnic, který vytváří intenzivní chutě a vůně, především banánové a hřebíčkové. Pivo má většinou vyšší říz, plné tělo a nižší hořkost. Barva bývá slámová (polotmavá až tmavá). Typický je zákal, který je způsobený především kvasinkami a vyšším obsahem bílkovin. 

    Hodí se k asijské kuchyni, vegetariánským pokrmům či salátům. Dobrá je kombinace s Goudou, nebo kozím sýrem.

A to je jen začátek, přátelé! Svět pivních druhů je bohatý a rozmanitý, plný dalších lahůdek čekajících na to, až je objevíte. Tak co na to říkáte? Připraveni se vydat na cestu po stopách vašeho nového oblíbeného piva? Nezapomeňte si vzít s sebou dobrého společníka a odvahu zkoumat! Ať vám slouží zlatavá piva a nekonečné dobrodružství! Cheers! 🍻