POZOR ZMĚNA: Nové místo pro osobní odběr. Bavorovice 20, Hluboká nad Vltavou

Příprava starteru tekutých kvasnic White Labs PurePitch

Video: Watch the White Labs video on yeast starters

Jedno balení White Labs yeast použité před datem spotřeby bude dostatečné pro piva jakékoliv stupňovitosti a objemu 19 l.

Tabulka níže obsahuje doporučení pro pokročilé domácí sládky. Řiďte se následující tabulkou pro výrobu starteru s použitím White Labs yeast.

Tekuté kvasnice White Labs můžete zakoupit zde.

 
1 PurePitch balení bude vždy dostatečné pro 19 l mladiny, nebo se řiďte následujícím.
Pokročilé volby pro zákvasnou dávku a startery, podle OG:
Velikost várky Do 12° P (1,048 OG) 12,5 - 16,5°P (1,050 - 1,065 OG) Přes 16,5° P (1,065 OG) nebo zakvašení při nízké teplotě 10 - 13°C (ležák)
20 L 1 balíček PurePitch bez starteru 2 balíčky PurePitch, nebo 1 balíček v 1 l starteru 3 balíčky PurePitch, nebo 1 balíček ve 2 l starteru
40 L 2 balíčky PurePitch bez starteru 4 balíčky PurePitch, nebo 1 balíček v 2 l starteru  6 balíčků PurePitch, nebo 1 balíček v 4 l starteru  
60 L 3 balíčky PurePitch bez starteru  6 balíčků PurePitch, nebo 1 balíček v 3 l starteru  9 balíčků PurePitch, nebo 1 balíček v 6 l starteru  

 

Jedno White Labs balení obsahuje přes 100 mld. kvasných buněk. PurePitch balíčky obsahuji minimálně 40 ml se skutečným objemem pohybujícím se mezi 40 - 50 ml.

Lag fáze je typicky 12 - 24 hodin od nasazení pro normální stupňovitost mladiny.

Starter se používá pro podporu buněčné aktivity nebo ke zvýšení počtu buněk před nasazením do mladiny. Kvasinky porostou v menším objemu starteru obyčejně 1-2 dny. Ten může být následně přidán do 20 litrů mladiny.

I když starter není vždy potřeba, White Labs ho doporučuje udělat pokud OG přesahuje 1,050, pokud je prošlé datum spotřeby, pokud zakvašujete ležák při teplotách pod 18°C, nebo pokud si přejete rychlejší nástup aktivity kvasinek.

 Příprava starteru:

V dostatečně velkém hrnci připravte celkem 1 litr roztoku z vody a 100 g DME (sušený sladový výtažek). Dobře promíchejte a povařte po dobu okolo 10ti minut, čímž roztok sterilizujete. Přikryjte hrnec poklicí a zchlaďte ho na pokojovou teplotu např. v ledové lázni (nejlépe v kuchyňském dřezu). Tímto získáte sladinu o stupňovitosti cca 1,040 OG. Nízká stupňovitost je důležitá, protože chceme udržet kvasinky v jejich fázi růstu spíše než ve fázi fermentace. Fermentace produkuje alkohol, který je pro kvasinky ve větších koncentracích toxický.

 Přelijte zchlazenou sladinu do sanitované sklenice (např. velká zavařovací sklenice 3 litry) a naočkujte kvasinky z balíčku. Přikryjte hrdlo sklenice sanitovaným kouskem alobalu tak, aby obepínal hrdlo, ale vznikající CO2 mohlo unikat. Pořádně zamíchejte nebo zatřepte s nádobou, aby se starter co nejvíce okysličil. Poté ponechejte sklenici při pokojové teplotě na 12-18 hodin na magnetické míchačce nebo příležitostně protřepejte. Tím udržíte roztok okysličený.

 Po tuto dobu pravděpodobně neuvidíte žádnou aktivitu, ale kvasinky budou konzumovat kyslík a cukr a budou růst nové buňky. Po 18 hodinách kvasinky spotřebují veškerou výživu a kyslík ve starteru. Vypněte magnetickou míchačku, případně přestaňte s nádobou třepat a následně se na dně nádoby vytvoří mléčně bílá vrstva kvasinek. Pokud neplánujete ihned nasazení, můžete tento starter uchovat v lednici se stále umístěnou folií na hrdle nádoby.

 Pokud jste připraveni vařit, odlijte opatrně z vrchu většinu (80%) čisté tekutiny tak, abyste nenarušili vrstvu kvasinek na dně nádoby. Jakmile jsou kvasinky a vaše právě zchlazená mladina na zhruba stejné teplotě, promíchejte sediment kvasinek na dně nádoby se zbývajícím roztokem a naočkujte celý kvasinkový roztok do mladiny.

Typické velikosti starteru pro 20 litrů:
 
Aktivace kvasinek: 0,5 litru s 50 g DME
Oživení kvasinek pokud jsou po datu spotřeby: 1 litr se 100 g DME
Piva s vysokým OG: 1 litr se 100 g DME
Ležák zakvašení při nízkých teplotách 10-13°C: 2 litry s 200 g DME