Výdejní místo: Bavorovice 20, Hluboká nad Vltavou

Domovarnické FAQ - troubleshooting

Ahoj domovarníku!

Tady najdeš nejčastější otázky v oblasti domovarnictví a odpovědi na ně. Jedná se vlastně o rady a návody od ostatních domovarníků (shromážděné z různých fór, skupin atd.), nás a našich zákazníků a kamarádů domovarníků a sládků. 

Doufáme, že Ti tahle sekce pomůže při řešení "problémů", které u vaření piva můžou nastat.

Dej Bůh štěstí.

 1. Otázka: Proč má mé pivo divnou chuť? :) Odpověď: Divná chuť piva může být způsobena několika faktory, jako je kontaminace, přehoření sladu nebo nedostatečná hygiena. Doporučujeme pečlivě sterilizovat veškeré vybavení, sledovat teplotu a čas vaření, a provádět důkladné čištění.

 2. Otázka: Jak mohu zlepšit pěnivost mého piva? Odpověď: Pěnivost piva může být ovlivněna různými faktory, včetně použití správných sladů, vhodného varního procesu a čistoty sklenic. Dodržujte správné množství a typ sladu, udržujte optimální teplotu a čas kvašení, a používejte čisté a suché sklenice.

 3. Otázka: Co dělat, když moje pivo nekvasí? Odpověď: Pokud vaše pivo nekvasí, může to být způsobeno špatným kvasinkovým základem, nedostatečným přísunem kyslíku nebo příliš vysokou nebo nízkou teplotou kvašení. Zkontrolujte kvalitu kvasinek, zabezpečte dostatečný přísun kyslíku a udržujte stabilní teplotu kvašení v optimálním rozmezí.

 4. Otázka: Jak dosáhnout vyššího obsahu alkoholu v mém pivu? Odpověď: Pro dosažení vyššího obsahu alkoholu můžete použít více sladu s vyšším obsahem extraktu, jako je sladový prášek nebo extrakt. Dbejte však na to, aby vaše kvasinky měly dostatečnou kapacitu pro zkvašení vyššího obsahu cukrů a byly schopny vytvořit vyšší koncentraci alkoholu.

 5. Otázka: Co dělat, když má mé pivo zakalený vzhled? Odpověď: Zakalený vzhled piva může být způsoben nedostatečným čištěním nebo filtrací, nebo přítomností sedimentů. Ujistěte se, že veškeré vybavení je důkladně očištěno a dezinfikováno, a používejte filtraci před plněním do lahví nebo sudů.

 6. Otázka: Jak odstranit nežádoucí pachy z mého piva? Odpověď: Nežádoucí pachy mohou být způsobeny kontaminací, špatnou kvalitou surovin nebo nevhodným skladováním. Ujistěte se, že veškeré vybavení je důkladně čištěno a dezinfikováno, používejte kvalitní suroviny a uchovávejte pivo v chladu a temnu.

 7. Otázka: Jak předejít nadměrnému tvorbě pěny při plnění piva do lahví? Odpověď: Nadměrná tvorba pěny při plnění do lahví může být způsobena přílišným obsahem cukru pro přirozené karbonizování. Zkuste použít přesné množství priming cukru pro vaši dávku piva a ujistěte se, že lahve jsou čisté a pečlivě sterilizované.

 8. Otázka: Co dělat, když má mé pivo příliš vysokou nebo nízkou horkou chuť? Odpověď: Příliš vysoká nebo nízká horká chuť může být způsobena nepřesným časem přidání chmele během vaření. Sledujte a přesně dodržujte časování přidávání chmele podle receptu a experimentujte s různými druhy chmele pro dosažení požadované chuti.

 9. Otázka: Jak zacházet s infikovaným pivem? Odpověď: Pokud máte podezření, že vaše pivo je infikované, je nejlepší ho zlikvidovat a provést důkladnou sterilizaci všech použitých nádob a vybavení. Infikované pivo může mít nepříjemnou chuť a zdravotní rizika.

 10. Otázka: Co dělat, když má mé pivo příliš vysoký obsah oxidu uhličitého? Odpověď: Příliš vysoký obsah oxidu uhličitého může být způsoben nadměrným přídavkem priming cukru nebo příliš dlouhým kvašením. Zkontrolujte množství priming cukru a dodržujte doporučené časy kvašení.

 11. Otázka: Jak eliminovat zákal ve svém pivu? Odpověď: Zákal v pivu může být způsoben nedostatečným čištěním nebo sedimentací, případně nedostatečnou filtrací. Dbejte na důkladné čištění a sterilizaci veškerého vybavení a používejte filtraci před plněním do lahví nebo sudů.

 12. Otázka: Co dělat, když má mé pivo příliš sladkou chuť? Odpověď: Příliš sladká chuť piva může být způsobena nedostatečným zkvašením cukrů nebo příliš vysokou teplotou kvašení. Ujistěte se, že kvasinky mají dostatečnou kapacitu pro zkvašení všech cukrů a dodržujte optimální teplotu kvašení podle typu kvasinky.

 13. Otázka: Jak řešit problémy s kvašením ve studeném počasí? Odpověď: V chladnějším počasí může být obtížné udržet stabilní teplotu kvašení. Zkuste použít kvašení v izolačním boxu nebo tepelném plášti, použijte teplovodní láhve nebo elektrické ohřívače, nebo zkuste použít kvasinky, které jsou odolnější vůči nižším teplotám.